A Siófok- Zamárdi régió egyik képviselőjét, Vörös Gyulát kérdeztük

Vörös Gyula
Mennyire változott az utóbbi években a vásárlás/bérlés aránya Siófok és Zamárdi környékén?
Az előző évi tapasztalatom alapján leginkább a vásárlás aránya növekedett a bérléssel szemben. Ennek az az oka, hogy Siófokon és Zamárdiban kevés az olyan ingatlan, amit egész évben lehet bérelni.
Hogy lehetne korosztály szerint szegmentálni az érdeklődőket, vásárlókat?
Mivel a régióban nagyon magasak az ingatlanárak, emiatt azok vásárolnak, akiknek már megfelelő anyagi hátterük van – ők a középkorosztály. Ugyanakkor több fővárosi ügyfelem van, akik a nyugdíjas éveit a Balaton közelében szeretnék eltölteni. A fiatal korosztályból nagyon kevesen engedhetik meg maguknak önerőből a balatoni ingatlan vásárlását, mert nem rendelkeznek még elegendő anyagi háttérrel.
Inkább befektetési célból vagy inkább lakhatás miatt vásárolnak manapság ingatlanokat?
Egyértelműen befektetés céljából vásárolnak ingatlanokat, mivel évről-évre egyre magasabbak az ingatlanárak és az emberek megbízható, biztonságos pénzforrásnak tekintik a bankokkal szemben. Az ingatlanok pedig időtálló befektetést jelentenek.
A közvetlen parti házak vagy inkább a távolabbi ingatlanok a kedveltek?
A közvetlen parti házak a legkedveltebbek, az ügyfeleim számára fontos a víz közelsége és még nagyobb értéket képvisel, ha balatoni panorámával rendelkezik. Sokan nem csak saját célra vásárolnak, hanem megragadják az üzleti lehetőséget is. Fizető vendéglátás szempontjából a legkedveltebbek a vízparti ingatlanok.
Nagy az árkülönbség a parthoz közeli, valamint a parttól távoli lakások és házak között?
Egyértelműen jelentősen nagy a különbség és olykor teljesen más funkciót tölt be egy vízparti és egy belvárosi lakás vagy ház.
Milyen irányba látja a fejlődést? A lakóparkoké a jövő vagy inkább a családi házaké, nyaralóké?
Ha Siófokot és Zamárdit nézzük, akkor az elmúlt években jelentősen megnőtt a lakóparkok és apartman-házak száma. Viszont ezeken a településeken a kertvárosi részek is nagymértékben elkezdtek fejlődni, leginkább az állandó lakhatásra épült családi házak vagy ikerházak szempontjából.
A kimagasló fejlődés az építkezésben a lakóingatlanokra vonatkozó 5%-os kedvező ÁFÁ-nak is köszönhető.
Mennyire jellemzőek a luxuslakások és – házak a partszakaszon?
Az új építésű lakóparkokban nagymértékben jellemző, de úgy gondolom, hogy ez ízlés és személyiség kérdése.
Mennyire ismerik az ingatlanokra igényelhető állami támogatásokat ezen a területen?
Tapasztalataim szerint minimális azon vásárlók száma, akik ismerik és igénybe is veszik az állami támogatások adta lehetőségeket.
Cégek milyen arányban vásárolnak ingatlant ezen a területen a magánszemélyekhez képest?
Tíz vevőből csupán 1-2 a céges vásárló. A magányszemélyeknek könnyebb a későbbiekben értékesíteni a megvásárolt ingatlant.