Az ingatlanvásárlásakor az illetékfizetési kötelezettség jelentős extra költséget jelenthet vásárláskor. Léteznek ugyanakkor kedvezmények az első lakás vásárlóknak. De mit is jelent a vagyonszerzés a jogban, mennyit kell fizetni, vagy,hogy tehetünk szert illetékmentességre? Mos összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Az első lakás illeték szabályai 2024-ben
Az ingatlanszerzés ma, 2024-ben is illetékfizetési kötelezettséggel jár – ahogyan az ahhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog megszerzése, a haszonélvezet gyakorlásának átengedése, valamint az egyéb tulajdonjogok megszerzése is.
Első lakás és vagyonszerzés utáni illetékfizetési kötelezettség
Az illeték megfizetése törvényi kötelezettség, ami alól csak az arra jogosultak bújhatnak ki. Az ingatlan árát olykor nem is az adásvételben meghatározott összeg adja ki, hanem a NAV által megállapított érték – akár helyszíni feltérképezést követően.
Az első lakás illetékének általános szabálya szerint, amikor ingatlant vagy résztulajdont szerzel, az első 1 milliárd forint értékig 4% illetéket kell fizetni, a további részre pedig 2%. Azonban ez a rész nem haladhatja meg az ingatlanonként a200 millió forintot. Amennyiben vagyoni értékű jogot szerezel, az illetéket az érték és az ingatlan forgalmi értéke alapján kell kiszámolni. Ha a szerzett vagyoni joggal terhelt ingatlan, az illeték a jog értékével csökkentett forgalmi értékre vonatkozik. Továbbá, ha belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban van vagyoni betéted, akkor is hasonlóan kell kiszámolni az illetéket.
Arról, hogy mennyit, hova és meddig kell fizetni, szintén a NAV küld határozatot, fizetési meghagyást.
Mikor lehet az első lakás illetékmentes?
Az ingatlanvásárlás illetéke – vagy más néven vagyonszerzési illeték – általában 4%. Előfordulnak azonban kedvezmények, például 35 éves kor előtt, vagy ha az ingatlan értéke 15 millió forint alatt van – ilyenkor teljes mentességről, vagy legfeljebb 2% körüli összegről van szó.
35 év alatti első lakás illeték kedvezmény azt jelenti, ha az első lakásod vásárlásánál tartasz és az ingatlan értéke nem haladja meg a 15 millió forintot, akkor csak 2 százalékos illetéket kell fizetni. Ez érvényes akkor is, ha csak tulajdoni részt vásárolsz az ingatlanból. Az új építésű lakások esetén ugyanis 15 millió forintig illetékmentesség jár, ha az ingatlan ára nem haladja meg a 30 millió forintot.
Az első lakás után további kedvezmények vehetők igénybe:
Amennyiben ezek a feltételek nem teljesülnek, és az ingatlan értéke meghaladja a 15 millió forintot, akkor a teljes 4 százalékos illetéket kell fizetni. Ha pedig nem férnél bele a 15 millió forintos keretösszegbe, de még mindig 35 év alatti vagy és először vásárolsz lakást, akkor lehetőséged van az illetéket 12 havi részletfizetéssel kiegyenlíteni.
Az első lakás illetékének részletfizetése két módon lehetséges jogszabály alapján vagy méltányosságból. A jogosult egyenlő részletekben fizethet legfeljebb 12 hónapig. A másik lehetőség, hogy méltányossági alapon engedélyezik a részletfizetést, de a kérelemnek nincs halasztó hatálya az illeték fizetésére.