Ingatlanvásárlás esetén a CSOK plusz és egyéb banki hitel igénylésekor bizonyos feltételeknek teljesülniük kell ahhoz, hogy a hitelintézet jóváhagyja a hitelt. Ilyen kritérium, hogy a megvásárolni kívánt ingatlan jelen állapotában teljes mértékben kielégítse a lakhatási igényeket, azaz megfeleljen a lakhatás feltételeinek.
Maguk a vevők is gyakran azt gondolják, hogy ez egy elég egyértelmű feltétel, amit a hétköznapi élet tapasztalataiból kiindulva könnyen lehet teljesíteni.
Ennél azonban jóval nagyobb odafigyelésre van szükség, hiszen ezeknek a feltételeknek a tényleges előírások alapján kell hogy megfeleljen az ingatlan.
A lakhatási feltételek teljesülésének ellenőrzését az ingatlan értékbecslő végzi el, aki a helyszíni szemlét követően kiállítja az ingatlan értékbecslői szakvéleményt.
De mivel kell rendelkeznie az ingatlannak, hogy megfeleljen a lakhatás feltételeinek?
Legalább egy, 12 négyzetmétert meghaladó lakószobával, konyhával, fürdőszobával, mellékhelyiséggel, fűtésrendszerrel, közműves villamosenergia szolgáltatással, közműves ivóvíz szolgáltatással, ennek hiányában a telken ivóvíz minőségű vizet biztosító kúttal, közműves szennyvízelvezetéssel.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Fontos hangsúlyozni, hogy a helyiségeknek minden esetben funkcionálisan is működőképesnek kell lenniük.
Attól, hogy egy ingatlan ránézésre lakható, mert megtalálható benne minden alapvető fontosságú helyiség, valamint szoba, még egyáltalán nem biztos, hogy megfelel a lakhatás feltételeinek.
Mely esetekben nem teljesülnek a feltételek?
Az alábbi példák jól alátámasztják, hogy mennyire fontos a lakhatóság szempontjából a működőképesség:
Összességében tehát elmondható, hogy egy ingatlan esetében a lakhatási feltételek akkor teljesülnek, ha rendelkezik a megfelelő helyiségekkel, és szobával, közművekkel és fűtésrendszerrel, valamint a helyiségekben kiépített rendszerek nem csak fizikailag vannak jelen, hanem teljes mértékben működőképesek és el tudják látni alapvető funkcióikat.