Mi a közös az építmény, építményrész és építmény együttes lebontásában, javításában, karbantartásában, korszerűsítésében, felújításában, bővítésében és megépítésében? A válasz egyszerű: mindegyikhez szükséges építési engedély. De vajon milyen esetekben tekinthetünk el az engedély beszerzésétől? Mire lesz szükség az engedélyeztetési folyamat során? Cikkünkben ezekre és egyéb gyakori kérdésekre válaszolunk.
Mi pontosan az építési engedély és miért nem érdemes félvállról venni az engedélyeztetést?
Az építési engedély egy hatósági engedély, amely meghatározza az építészeti feladat részleteit. Az engedély felhatalmazhat jogi és természetes személyt bizonyos építészeti feladatok elvégzésére. Hogy miért nem szabad félvállról venni a szükséges engedélyek beszerzését? Amennyiben az engedélyköteles építészeti feladatot a törvényi előírásoktól eltérően, engedély hiányában végezzük el, jelentős mértékű pénzbírságra, sőt gyakran elbontásra számíthatunk.
Mikor szükséges az építési engedély?
“Az építési tevékenységet (építmény, építményrész, épületegyüttes megépítése, átalakítása, bővítése, felújítása, helyreállítása, korszerűsítése, karbantartása, javítása, lebontása, elmozdítása érdekében végzett építési-szerelési vagy bontási munka) (…) csak jogerős és végrehajtható építési engedély birtokában lehet végezni.”
További fontos tudnivaló, hogy amennyiben egy telken több ütemben megvalósuló építési tevékenység folyik, akkor lehetséges az összes ütemre egyszerre megkérni az engedélyt. Így például egy füst alatt elintézhető a mellékhelyiség építéshez és új tetőszerkezet megépítéshez szükséges engedély kérelem.
Jó hír, hogy a kisebb volumenű építészeti tevékenységek egy része engedély nélkül is elvégezhető. Ezeket a 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet szabályozza.
Az építési engedélyezési folyamat lépésről lépésre
Az építési engedélyezési folyamat gyorsan és egyszerűen intézhető. Az első lépés az ún. ÉTDR regisztráció. Az ÉTDR (Építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokat Támogató elektronikus Dokumentációs Rendszer) megkönnyíti az engedélykérés folyamatát, hiszen így könnyen digitálisan leadhatóak a dokumentumok. Végül a szükséges dokumentumok beszerzése, majd azok leadása az építésügyi hatósághoz.